Cookies wymagane do prawidłowego wyświetlania i działania strony.
W nieczynnej części najstarszej na świecie kopalni soli kamiennej Żupa Krakowska znajduje się muzeum. Od 1861 roku gromadzi zbiory, które są obecnie udostępniane turystom. Spacerując około 25 minut od Hotelu Solnego, dotrzesz do Zamku Żupnego, gdzie możesz podziwiać imponujące wystawy, na których prezentowanych jest ponad 20 tysięcy eksponatów.
Opowieść o historii warzelnictwa i górnictwa solnego
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce stanowi część światowego dziedzictwa UNESCO. Jest połączeniem prezentacji historii warzelnictwa i górnictwa solnego, unikatowej sztuki i fascynującej technologii.
Jak wspomnieliśmy, początki muzeum sięgają połowy XIX wieku. Przełom nastąpił jednak 90 lat później, a jego inicjatorem był artysta, społecznik i profesor wielickiego gimnazjum – Alfons Długosz. Dzięki jego determinacji zgromadzono pierwsze eksponaty, które stały się zalążkiem Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Wraz z górnikami Długosz rozpoczął eksplorację zapomnianych korytarzy kopalni przeznaczonych do zasypania. Uratował bezcenne narzędzia górnicze, skamieniałości i wiele innych świadectw historii.
Pierwsza wystawa została otwarta 2 grudnia 1951 roku w komorze „Warszawa”. W kolejnych latach była ona rozbudowywana – i tak aż do czasów współczesnych.
Podziemne królestwo w kopalni
Główną częścią ekspozycji muzealnej jest podziemne królestwo na III poziomie Kopalni Soli „Wieliczka”. Mieści się ono na głębokości 135 m i zajmuje powierzchnię 7481 mkw. To największe w Europie podziemne muzeum. Turyści mają okazję przechadzać się po zabytkowych wyrobiskach, przenosząc się w czasie i podziwiając unikatowy górniczy skansen.
Najcenniejszym elementem tej kolekcji są jedyne na świecie dawne drewniane maszyny wyciągowe, które stały się pierwowzorem do stworzenia maszyn parowych i elektrycznych. Wśród eksponatów są również:
Najcenniejszym elementem tej kolekcji są jedyne na świecie dawne drewniane maszyny wyciągowe, które stały się pierwowzorem do stworzenia maszyn parowych i elektrycznych. Wśród eksponatów są również:
- narzędzia górnicze,
- okazy brył soli,
- plany kopalń z XVII i XVIII wieku,
- modele geologiczne,
- zbiory minerałów,
- obrazy o tematyce kopalnianej, w tym dzieła pędzla Piotra Stachiewicza czy Matejki,
- zbiory dawnego Muzeum Salinarnego, w tym Róg Bractwa Kopaczy czy mundury górnicze.
Dla zwiedzających udostępniono także nowe komory, w tym multimedialną kaplicę św. Jana Pawła II.
Średniowieczny Zamek Żupny
Muzeum ma drugą, równie ważną, ekspozycję w średniowiecznym Zamku Żupnym. To historyczna siedziba zarządu kopalni, która również została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w 2013 roku. Przez 700 lat w miejscu tym funkcjonował zarząd solnego przedsiębiorstwa.
Na dziedzińcu zamkowym można zobaczyć najstarszy w Wieliczce szyb poszukiwawczy z połowy XIII wieku, basztę z XIV wieku oraz fragmenty murów obronnych. Z kolei odrestaurowane wnętrza Zamku prezentują wystawy poświęcone dziejom miasta Wieliczka:
- kolekcje solniczek,
- wystawy archeologiczne,
- okazałą Salę Gotycką.
Oferta dla turystów indywidualnych i grup szkolnych
Muzeum Żup Krakowskich jest otwarte dla wszystkich. Instytucja przygotowuje pokazy, organizuje warsztaty, ciekawe zajęcia lekcyjne, prelekcje, a nawet konkursy dla dzieci i młodzieży. Staje się także miejscem organizacji plenerowych imprez, inicjując różne projekty, takie jak wyprawa konnym wozem dawnym szlakiem solnym.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka to miejsce, gdzie historia w jednym momencie ożywa pod ziemią i na powierzchni. Jest to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Małopolski, oferujący kompleksowe spojrzenie na dziedzictwo solne Polski.
Znajdujące się w odległości około 1,5 km od Hotelu Solnego muzeum, czeka właśnie na Ciebie! Przygotuj się na podróż, która nie tylko zachwyci, ale i poszerzy Twoją wiedzę o jednym z najcenniejszych zabytków Europy!