Cookies wymagane do prawidłowego wyświetlania i działania strony.
Spacerując po Rynku Głównym w centrum Wieliczki, z pewnością zauważysz okazały budynek w neoklasycznym stylu. To Pałac Przychockich – jeden z najcenniejszych zabytków znajdujących się w tym mieście, który przez dekady pozostawał w rękach władz Kopalni Soli. Spędzasz czas w Hotelu Solnym? W takim razie tylko rzut beretem dzieli Cię od tego wspaniałego zabytku!
Rys historyczny Pałacu Przychockich
Na średniowiecznych fundamentach drewnianego, wielickiego ratusza, dzięki staraniom podjętym przez mieszczan – Jana i Kazimierza Przychockich – w II połowie XVIII powstał pałac, który stał się wizytówką miasta. Obiekt wybudowano w 1784 roku, ale wielokrotnie był on przebudowywany.
Kiedy w 1818 roku władze Kopalni kupiły budynek, zdecydowały się na jego przebudowę. Pierwsza miała miejsce w 1819 roku, a kolejne – 1878 i w 1918. Projekt zmian z 1966 roku został przygotowany przez Jana Hojarczyka. Remont kapitalny pałacu odbył się w 1984 roku, a w 2010 roku odnowiono jego elewację frontową. Z kolei 7 lat później podwyższono mansardowy dach i przemalowano elewację frontową. Jednocześnie zachowano podwójne schody, kamienne relikty w piwnicach, ale i odtworzono polichromie na piętrze. Wysiłkami władz miasta część pomieszczeń w pałacu wyposażono w meble wzorowane na oryginałach z XVIII wieku.
Na uwagę zasługuje wmurowana we frontową ścianę budynku tablica, upamiętniająca wymarsz do Krakowa oddziału rewolucyjnego wielickich górników i mieszczan 24 lutego 1846 roku pod wodzą Edwarda Dembowskiego.
Rola Pałacu Przychockich w dziejach Wieliczki
Pierwotnie na miejscu dzisiejszego Pałacu Przychockich w Wieliczce stał drewniany ratusz. Jego fundamenty wykorzystano pod budowę tego pałacu. Kiedy w 1818 roku budynek przejęła Kopalnia Soli, mieścił on Urząd Salinarny. Zorganizowano w nim biura sprzedaży soli i mieszkania dla znaczących pracowników kopalni.
Od XIX wieku Pałac Przychockich pozostaje w rękach miasta i odtąd jest miejscem kształcenia młodzieży. Funkcjonowało tu gimnazjum im. Jana Matejki, a obecnie Zespół Szkół Zawodowych. Wyrusz na zwiedzanie najpiękniejszych miejsc w Wieliczce z Hotelu Solnego – pieszo dojdziesz do Pałacu Przychockich na Rynku Górnym w ciągu 25 minut.